«Кров’ю» музичної індустрії є авторське право і суміжні права, винагорода за які у світі становить, а в Україні повинна становити значну частку доходів музичної індустрії.

Авторське право і суміжні права є ефективними тільки тоді, якщо є адекватні й ефективні інструменти захисту цих прав від їхнього порушення. Тим інструментом, який завжди використовувався в Україні, була компенсація за порушення авторського права й суміжних прав.

Традиційно суди застосовують найменшу з можливих ставок компенсації, тож ця цифра має пряме значення для того, вигідно чи не вигідно буде недобросовісному користувачу порушувати авторське право й суміжні права

Враховуючи, що зараз у Верховній Раді зареєстровано аж п’ять законопроектів, що пропонують нову редакцію Закону України «Про авторське право і суміжні права», порівняємо, скільки правовласник зможе відсудити у «пірата» в разі прийняття кожного з цих законопроектів:

Законопроект Наслідки
Законопроект 5552 (основний законопроект) – депутат Л. Буймістер У разі прийняття Законопроекту порушник заплатить від 10 прожиткових мінімумів працездатних осіб, тобто суму, що з початку року становила 22 700 грн. за порушення.
Законопроект 5552-1 (депутат Р. Стефанчук, депутати М. Потураєв, О. Санченко і ще 59 народних обранців) У разі прийняття цього законопроекту мінімальної ставки компенсації не буде, продовжиться практика, що існує з середини 2018 року, коли сума компенсації непрогнозована і наближається до 0. Такий підхід стимулюватиме порушення авторського права і суміжних прав, адже за їхнє порушення фактично не буде відповідальності
Законопроект 5552-2 (депутат В. В’ятрович, депутати М. Потураєв, О. Санченко і ще четверо депутатів) У разі прийняття Законопроекту порушник заплатить від 2 прожиткових мінімумів працездатних осіб, тобто суму, що з початку року становила 5 540 грн. за порушення.
Законопроект 5552-3 (О. Кондратюк, М. Іонова, І. Климпуш-Цинцадзе та ще троє) У разі прийняття Законопроекту порушник заплатить від 10 прожиткових мінімумів працездатних осіб, тобто суму, що з початку року становила 22 700 грн. за порушення.
Законопроект 5552-4 (Кабінет Міністрів України) У разі прийняття Законопроекту порушник заплатить від 2 прожиткових мінімумів працездатних осіб, тобто суму, що з початку року становила 5 540 грн. за порушення. Це безперечно невелика сума, що не мотивуватиме недобросовісного користувача утриматись від порушення авторського права й суміжних прав.

Як бачимо, найвищу суму мінімальної компенсації (від 22 700 грн. з одне порушення на 2021 р. пропонують законопроекти № 5552 і 5552-3.

Решта законопроектів у такій редакції стосовно призначення компенсації за порушення авторського права і суміжних прав стимулюватимуть порушення авторського права і суміжних прав, мінімізуватимуть відповідальність порушників, а отже завдадуть шкоди й розвитку української музичної індустрії.