24 вересня Міністерство економіки підписало накази про акредитацію авторських організацій колективного управління. Тож громадська спілка «Автори та видавці» (АВ) має право збирати авторську винагороду з телеканалів, радіо, інтернет-радіо.

Громадська спілка «Організація колективного управління авторськими та суміжними правами» (ОКУАСП) відповідає за збір роялті з барів, ресторанів, готелів, магазинів, фітнес-центрів.

Нагадаємо, 17 грудня 2020 р. відбулись конкурси з акредитації авторських організацій колективного управління. Перемогу одержали АВ і ОКУАСП. ГО «Українська агенція з авторських та суміжних прав» (УААСП) на чолі з Валерієм Харчишиним виступила з різкою критикою проведеного конкурсу.

24 серпня 2021 р. Президент АВ Руслана Лижичко звернулась з відкритим листом до Президента України з проханням зробити 3 кроки на зустріч українській музиці:

1. Завершити акредитацію авторських організацій колективного управління — дозволити чиновникам підписати накази про акредитацію переможців акредитаційних конкурсів, що відбулись 17 грудня 2020 р.

2. Забезпечити прийняття проринкового і проєвропейського Закону «Про авторське право і суміжні права».

3. Забезпечити можливість захищати права музикантів у професійному профільному суді – Вищому суді з питань інтелектуальної власності!

Рівно через місяць 24 вересня 2021 р. влада зробила перший крок на зустріч українській музиці з «програми Руслани».

Коментар Руслани Лижичко президента ГС “Автори та видавці”:

— Вірю, що влада почула українських музикантів і прийняла правильне й законне рішення. Це рішення дасть шанс побудувати сильну музичну економіку й сплачувати винагороду авторам. Залишилось ще два кроки. І я переконана, що разом ми їх обов’язково пройдемо. Водночас завершення акредитації – це лише перший етап. Зрештою, і новим акредитованим організаціям потрібно домовитись з користувачами про тарифи, збирати винагороду, оновити програмне забезпечення, показати найвищий рівень прозорості своєї роботи. Це непростий процес, але українські автори вміють долати труднощі. Тому я не сумніваюсь в успіху.

Коментар Тараса Тополі – лідеру гурту «Антитіла» та члена УААСП:

— Ми будемо продовжувати боротьбу. Дане рішення Мінекономіки вимушене. В іншому випадку у Міністра, пана Любченка, наступала б кримінальна відповідальність за невиконання «абсурдного» рішення апеляційного адміністративного суду, яким примусили його до цих дій. При цьому, місяць тому за позовом від Мінекономіки відкрите касаційне провадження, на жаль, не зупиняє рішення апеляційного суду до того часу, поки не буде винесено рішення по касації, тому міністр вимушений був підписати цей наказ. Але це не означає, що це крапка в даній історії. Ще колишній міністр економіки  І.Петрашко, визначаючи системні порушення, відмовився підписати наказ про акредитацію двох згаданих ОКУ. Проти колишнього заступника міністра Мінекономіки Романішина було ініційовано розслідування, якраз з приводу порушень виявлених під час проведення даного конкурсу з акредитації. Ми, не визнаючи процедуру акредитації й тоді пів року тому, вийшли з протестом під стіни ВР. І наші позиції не змінні. Наразі ми не можемо говорити про справедливу винагороду для авторів. Даним рішенням утворено монополію з людей, які прямо чи опосередковано контролюють компанії, які отримали акредитації у всіх 8 сферах. Ті самі люди, що десятками років вже збирали гроші, не вимагаючи звіти від користувачів, розподіляли за якимось дивним алгоритмом. Є автори, які десятками років не отримували навіть 100 гривень. Просто нулі. І що може змінитися зараз? Справедлива винагорода може бути тільки якщо буде повна зміна облич, перезавантажено всю сферу.