Відповідаємо на 5 актуальних питань щодо згорілого «короля» інструментів.

На вихідних у Костелі Святого Миколая спалахнув орган. «Король» інструментів перетворився на попіл, але питання залишилися — і циркулюють просторами Фейсбуку. «Музичний бізнес» відповідає на найбільш популярні.

1) ЗВІДКИ В ОРГАНІ ДРОТИ?

Основною версією на зараз є загоряння електропроводів всередині дерев’яного корпусу органу, яким було більше 40 років, — написав у день пожежі міністр МВС Денис Монастирський.

 Орган було придумано у VII — VIII століттях і його конструкція навряд  передбачала наявність кабелю. Тож звідки? Таємниця полягає у подачі повітря. Раніше його подавали  “дідівським методом”. Під час концерту бригада з 4 міцних чоловіків  то однією, то іншою ногою тиснули на важелі-педалі й таким чином закачували в хутра повітря. Якщо концерт тривав понад дві години, бригади змінювалися. Глядачі не зважали на ці подробиці,  бо хутра знаходились за фасадом органу. Сьогодні вони також займають цілу кімнату, але повітря подається за допомогою електромотору. Також всі сучасні органи мають «електронну начинку». У більш ранніх моделях, мотор заводили за допомогою ключа (як в машині), сьогодні достатньо натиснути кнопку.

2) СКІЛЬКИ КОШТУЄ НОВИЙ ОРГАН?

Дорого. У 2012 році Харківській філармонії інструмент обійшовся в 1 мільйон 200 тисяч євро. Сьогодні ціна великого органу стартує від 2 мільйонів євро. За словами міністра культури Олександра Ткаченко великий бізнес вже пожертвував «на користь погорільців» понад 17 мільйонів гривень (531 тисячі євро).  Тож  необхідно ще чотири такі транші. І п’ятий — суто на реставрацію костелу.

3) А ВЗАГАЛІ ОРГАН МОЖНА «ПОВТОРИТИ» ЧИ ВІН БУВ УНІКАЛЬНИЙ?

Руїни органу в Костелі Св. Миколая

Орган чудово звучав. І в цьому була його головна цінність. Інструмент сконструювали спеціально для Костелу св. Миколая. З урахуванням акустики та вологості  храму.

Але сам інструмент не був унікальним. Виготовлений у 1980-му чехословацькою компанією Rieger-Kloss. За часів Союзу такими органами забезпечили Львів, Харків, Рівне, Білу Церкву, Суми, Чернівці та Хмельницький.

У київського органу ніколи не було приставки «самий». Припустимо, титул «найбільший орган України» належить інструменту Харківської філармонії (5 700 труб проти 3 846 київського). Найстаріший орган можна послухати в Кам’янці-Подільському. Він був побудований в 1857 році — і все ще бере участь у церковних службах. Всього в Україні 69 органів (20% потребують ремонту).

4) КИЯНАМ БІЛЬШ НІДЕ ПОСЛУХАТИ ОРГАН?

  У Києві на один згорілий орган припадає 10 робочих (і ще один репетиційний). Органи є в Київській філармонії та Оперному театрі. Однак там вони звучать лише  в складі оркестрів. Сольні концерти можна послухати в храмах.

5) ЯКЩО В КИЄВІ ЩЕ 10 ОРГАНІВ, ТО ЧОМУ ВСІ ТАК ПОБИВАЮТЬСЯ?

По-перше,  у костелі останні двадцять років  тривала  реставрація (роботи епізодично то поновлювалися, то припинялися). Кияни вже якось рефлекторно співчувають храму. І звикли тримати його в полі зору, бо концерти то оголошували, то раптово скасовували. Таким чином Будинок національної музики мимоволі побудував відмінну піар-стратегію, створюючи штучний ажіотаж та розпалюючи тягу до прекрасного.

Крім того, ажіотаж підтримує і міністр культури Олександр Ткаченко. У міністра, як відомо, давній конфлікт із Віталієм Кличком. Чиновники люблять влаштовувати заочні дебати на тему: хто більше опікується культурною спадщиною міста. На цей раз Кличко першим повідомив про пожежу. Втім Ткаченко першим приїхав на згарище, першим виставив фото та опублікував пост в якому фактично звинуватив мерію в трагедії. Мовляв, рік тому було підписано указ про переїзд органу в Будинок музики (католицька громада не бажає бачити інструмент  на місці вівтаря), але за рік столична влада так і не виділила під проєкт землю.

 — Поки влада міста роздумувала — орган згорів, — робить висновок міністр.

Втім Національний будинок органної музики – державна організація. І якщо вона 40 років не міняла кабелі, то мова, мабуть, йде про службову недбалість. Простіше кажучи, особистий конфлікт та пошуки «крайнього» не дають історії з органом так просто піти в «архів новин». І це добре,  бо залишається надія на всебічний «розбір польотів».